Zastosowanie pojemników IBC

Wraz z rozwojem przemysłu zwiększa się zapotrzebowanie na różnego typu produkty w fabrykach. Do wytworzenia niektórych wymagane są jedynie substancje stałe (np. przy produkcji wyrobów stalowych w hutach wymagany jest jedynie węgiel i ruda żelaza, ewentualnie złom stalowy), ale do niektórych produktów wymagane są substancje w postaci cieczy (np. przy produkcji napojów typy Coca-Cola).

Zbiornik na płyn

Przewożenie cieczy może wydawać się niemożliwe, ale z pomocą przychodzą kontenery IBC. Potocznie nazywane Mauserami plastikowe pojemniki w metalowym koszu często umieszczone na palecie idealnie się do tego sprawdzają. Posiadają one dużą odporność na różnego rodzaju chemikalia z racji tego , ze są wykonane z polietylenu i dlatego najczęściej do przechowywania tego typu substancji są one stosowane. Rzadziej spotyka się pojemniki IBC wypełnione wodą, czy innymi cieczami nieinwazyjnymi. Polietylen z którego są wykonane ma także drugą specjalna zaletę, a mianowicie jest półprzezroczysty. Daje to możliwość obserwacji ile cieczy ciągle pozostaje w zbiorniku.

Pomocna w dokładniejszej ocenie okazuje się tez skala umieszczona na przedniej ścianie zbiornika (najczęściej w litrach, oraz galonach). Tego typu pojemniki do transportu cieczy najczęściej napełniane są z góry. Jest to możliwe dzięki dużej „zakrętce” najczęściej wykonanej z tego samego materiału co sam Mauser (rzadziej są stosowane wieczka metalowe), a jedynie o innym zabarwieniu (najczęściej czarne).

Opróżnienie pojemnika

Równie łatwe co napełnienie jest opróżnienie zbiornika z racji zamontowanego w dolnej części przedniej ściany zaworu wykonanego z polietylenu (rzadziej metalowego). Spotykane są także pojemniki zabarwione na czarno. Służą one do przechowywania najróżniejszych substancji światłoczułych. Pojemniki te, jak wspomniałem na początku często montowane są na paletach. Daje to możliwość łatwego przemieszczenia ich z miejsca na miejsce (np. z magazynu na hale produkcyjną).

Wymagany do tego celu jest jedynie wózek widłowy, który posiada każda szanująca się fabryka. Mausery najczęściej mają pojemność jednego metra sześciennego co odpowiada tysiącowi litrów. Rzadziej spotyka się Mausery o pojemności mniejszej tj. pięćset litrów, gdyż zajmują niewiele mniej miejsca (są jedynie o połowę niższe co daje około pół metra). Podobnie, jak w przypadku mniejszych, rzadko spotyka się większe o pojemności tysiąca pięciuset litrów (są o połowę wyższe co daje łączną wysokość około półtora metra).

Dlaczego IBC?

Standardowe Mausery nie odstępują niczym w przechowywaniu swoim większym odpowiednikom. Często jednak zdarza się, że fabryka ma w magazynie zamontowane znacznie większe pojemniki, przez co kontenery IBC stosowane są jedynie do przewiezienia półproduktu do magazynu, a następnie dana ciecz jest z nich wypompowywana do większych odpowiedników często połączonych bezpośrednio z odpowiednimi maszynami na hali produkcyjnej. Oczywiście pojemniki IBC nie są stosowane jedynie w fabrykach. Przykładem może być przechowywanie zużytego oleju we wszelkiego rodzaju warsztatach samochodowych w celu poddania go w przyszłości utylizacji.